
Bolesti ramenního kloubu
Příčiny bolestí ramene
Horní plocha ramene je chráněna akromioklavikulárním kostěným obloukem a vazem (lig.coracoacromiale) Pod touto střechou ( subakromiální prostor) probíhá horní část rotátorové manžety, šlacha m.supraspinatus a šlacha dlouhé hlavy m.biceps brachii. Subakromiální prostor může být zcela zúžen osteofyty (kostěné nárůstky vzniklé dlouhodobým přetěžováním). Relativní zmenšení může nastat v důsledku zduření měkkých tkání uvnitř prostoru (bursitis, tendinitis), které bývá následkem akutního zranění, nebo dlouhodobého přetěžování.
Příznaky
V obou případech dochází k omezení voleného pohybu rotátorové manžety pod korakoakromiálním obloukem a bolesti v průběhu pohybu. Bolesti nastupují při zdvihu a rotaci paže v různém stupni pohybu. Tuto situaci můžeme nazvat jako „impigement syndrom“
Pod impigement syndrom lze zahrnout:
Tendinitis m.supraspinatus – zánět šlachy rotátorové manžety m. supraspinatus
Bursitis subacromialis – zánět subakromiální bursy (váčku, který tlumí nárazy hlavice kosti pažní do kostěného nadpažku při pohybu paže nad 90°)
Tendinitis m.biceps brachii – zánět šlachy dlouhé hlavy bicepsu
Jakákoliv jiná porucha svalů a vazů rotátorové manžety ramen.kl.
Cíl fyzioterapie:
Musíme odstranit zánětlivý proces ve šlachových pochvách manžety rotátorů a subakromiální bursy. Cílem je prokrvit danou oblast, aby došlo ke zprůchodnění subakromiálního prostoru a nástupu reparačních mechanismů. K tomu bývá velice nápomocná přístrojová terapie:
Ultrazvuk v kombinaci s laserovou terapií:
Ultrazvuk prokrví danou oblast, dojde ke zvýšené látkové výměně, na buněčné úrovni ultrazvuk způsobuje větší propustnost buněčných membrán – buňky imunitního systému se snadněji dostanou do místa poškození.
Laser má biostimulační a hojivý efekt. Podporuje růst a tvorbu nových, zdravých buněk a tím staré a poškozené buňky zaniknou. Rozbouřenou oblast ultrazvukem zklidní a zhojí.
Rázová vlna:
Pokud je léčba ultrazvukem neúčinná, jsou nejspíše zánětlivé změny většího rozsahu a ultrazvuk se do všech míst nedostane.
Tlakové vlny dosáhnou výrazně hlouběji a za jednu terapii zasáhnou mnohem větší oblast ve větší intenzitě, nežli ultrazvukovou hlavicí. Rázová vlna působí ve šlaše mikrotrauma s její následnou vazivovou přestavbou. Buňky zasaženy chornickým zánětem jsou zničeny a nahrazeny buňkami novými zdravými.
2. Další nezbytná část je stabilizační cvičení, centrace ramenního kloubu a fixace lopatky.
Pokud bude ramenní kloub stabilnější, bude zátěž na rotátorovou manžetu přenášena rovnoměrněji a tím urychlíme její hojivý proces.
Jako vhodné stabilizační cvičení využíváme metodu DNS (prof.Kolář ) a metodu SPS (MuDr.Smíšek)
Máte nějaké otázky? Chcete se objednat na terapii?